WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları

Merhaba arkadaşlar.Bu yazımda sizlere WordPress’in ayarlar kısmında bulunan Kalıcı Bağlantı Ayarları bölümü hakkında bilgi vereceğim. Ayrıca yine bu bölümde bulunan her bir seçeneğin hangi sitelere uygun olduğu hakkında fikirlerimi anlatacağım.

Öncelikle url’lerinizin sonundaki tag’ın ne kadar önemli olduğunu unutmayın. Eğer url’leriniz / şeklinde bitiyorsa, domain adresinizden sonraki kısım arama motorları tarafından bir klasör olarak algılanacak ve dolayısıyla bir kategori şeklinde tanımlanacaktır. Bu yüzden mutlaka kullandığınız yapının sonunda herhangi bir tag Örn: .html, .htm, php vs.. eklemeniz gerekmektedir. Böylece sayfanın tekil bir içerik olduğunu gösterir.

Wordress Kalıcı Bağlantılar kısmına girmeniz için

[code]Yönetim Paneli > Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar [/code]

kısmına geliniz.

Burada göreceksiniz ki sitenize ait url’leri özelleştirebileceğiniz bir alan bulunmaktadır.

1. Alan Varsayılan:

Eğer bu alanı işaretlerseniz sitenize ait url biçimi https://www.wptrseo.com/?p=123 şeklinde olacaktır. Bu seçeneği kullandığınız zaman arama motorları sitenizin linkini yukarıdaki örnekteki gibi görecektirki, seo açısından sitenize çok bir faydası bulunmamaktadır ve tercih edilen bir seçenek değildir.

2. Gün ve İsim:

Bu seçeneği seçtiğiniz zaman sitenizin url’si https://www.wptrseo.com/2012/12/27/ornek-yazi/ şeklinde olacaktır. Bu seçenek haber siteleri veya yayınladığı içeriğin tarihinin önemli olduğu siteler için tercih edilebilecek bir seçenektir. Fakat Bu seçeneği seçtiğiniz zaman alttaki Özel Yapı bölümünde /%year%/%monthnum%/%day%/%postname%/ şeklinde bir kod belirecektir. Bu kodu /%year%/%monthnum%/%day%/%postname%.html şeklinde düzenlemeniz sizin faydanıza olacaktır. Böylece sitenizin url’leri https://www.wptrseo.com/2012/12/27/ornek-yazi.html şeklinde olacak. Bu kalıcı bağlantının sonundaki .html tagı sitenizin sayfasının tekil bir sayfa olduğunu gösterir ve SEO açısından bir çok getirisi bulunmaktadır.

3.Ay ve İsim:

Bu seçenek içeriğini aylık şekilde kategorize eden siteler için tercih edilebilecek bir seçenektir. Fakat bu seçeneği de yukardaki 2. seçenekte anlattığım gibi sonuna .html tagını koymanız sizin için faydalı olacaktır ve sayfanızın SEO’sunu arttıracaktır.

4.Sayısal:

Bu seçeneğin pek kullanılabilir seçenek olduğunu düşünmüyorum. O yüzden tavsiye etmiyorum.

5. Yazı ismi:

Bu seçeneği seçtiğiniz zaman sitenizin url’leri https://www.wptrseo.com/ornek-yazi/ şeklinde olacaktır. Sitenizde eğer kategori bulunmuyor ise tercih edilmesi gereken bir seçenek. Fakat yine yukarıda bahsettiğim gibi bu seçeneği seçtiğiniz zaman özel yapı kısmında beliren kodun sonundaki / ‘ı kaldırıp .html uzantısını eklemeniz SEO açısından fayda sağlayacaktır.

6.Özel Yapı:

Sitenizin SEOsunu en çok arttıracak ve sitenizin kalıcı bağlantılarını en iyi şekilde düzenleyebileceğiniz seçenektir. Burada kullanabileceğiniz kodları biraz açmak istiyorum.

%year% : Hangi Yıldda yayınlandığını gösterir: Örn:12
%monthnum% : Hangi Ayda yayınlandığını gösterir. Örn:07
%day% : Hangi gün yayınlandığını gösterir: Örn:21
%hour%: Hangi saatte yayınlandığını gösterir: Örn:13
%minute%: Hangi Dakika yayınlandığını gösterir: Örn:45
%second% : Hangi saniye yayınlandığını gösterir: Örn:26
%post_id% : Yazının tekil kimliğini gösterir. Örn: 567
%postname% : Yazı eklerken seçilen kısa url’yi gösterir. Örn: Kalıcı Seo Bağlantıları başlıklı bir yazı için kalici-seo-baglantilari
%category% : Yazının bulunduğu id numarası küçük olan kategoriyi gösterir. Örn: wordpress-seo-makaleleri
%author% : Yazar ismini gösterir. Örn: Webmaster

Genel olarak sitenizin içeriğine göre özel bir yapı oluşturup, sonuna html tagı eklemenizi tavsiye ederim. Özel yapı olarak genel içerikli siteler için kullanabileceğiniz seo’su en yüksek seçenek:

Özel yapıda:

[code]/%category%/%postname%.html[/code]

Kalıcı bağlantılar ile ilgili herhangi bir sorunuz var ise lütfen yazı altında bulunan yorum kısmından bana iletin.

Yazar: Webmaster

11 thoughts on “WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları

  NâsTy Boy

  (10 Mart 2013 - 14:51)

  Merhaba kardeş wp de bi sorunum var yardımcı olursan sevinrim.
  Film Sitem var filmleri yüklüyorum ama bazı fılmler partlı…Partlı yuklemeyı ogrendım ama yukledıgım zaman mesala [tab:1.Kısım] yapıp embed kodunu gıeıyorum oluyo [tab:2.Kısım] embed kodu yaptıgım zaman sayfayı actıgımda 1. kısımdakı videodan baslıyoya ben 2. kısıma gecemıyorum ama
  hizli-film.com/?p=227
  İşte sorun bu 2. kısıma gecemıyorum yardımcı olursan sevınırım…

   Webmaster

   (11 Mart 2013 - 18:45)

   Kardeş siten açılmıyor. O yüzden yardımcı olamayacağım.

  Victoria

  (18 Mart 2013 - 15:58)

  First off unlike the last two cnotemmer’s DO NOT SUBMIT YOUR SITE DIRECTLY TO SEARCH ENGINES. This is just a waste of your time. Your better off submitting your sites links to places like Digg, Stumbleupon, and Reddit. These sites are crawled all the time by the big search engines and will find your site through them and index it faster.If you want lots of traffic to your site it takes time. Create the best content you can, don’t steal others work, write everything in your own words and write often to give people a reason to come back. Submit your sites links to directories related to your nicheGet other sites to link to yours (this will be easier once you have some page rank with Google)Use keywords that you can rank on the first page of search results. If a keyword has lots of competition and your site is new, stick to using longer keyword phrases and niche specific keywords.Comment on other blogs, forums and websites. Don’t spam them leave good useful comments.Write articles, hubs, and Squidoo lens’ and have them all link back to your site.Make sure your site is easy to navigate, loads fast, and doesn’t look like crap otherwise people won’t visit for very long.These are just a couple things you can do to help get you started.

  AmeeNiels

  (31 Mart 2013 - 08:11)

  I beliеѵe that іs among the such a lоt vital info for me.
  And i am satisfied гeading your aгtісlе.
  But want tο commentarу оn some сommon issues, The sitе style
  is peгfect, the аrticles is truly nice :
  D. Juѕt right procesѕ, cheers

  Jocelyn

  (31 Mart 2013 - 09:52)

  Yeѕterdаy, while Ӏ wаs
  at wогk, my cousin stolе my iPad and tested to see if іt can
  suгѵive a 25 foοt ԁrop, just so she can be
  a youtube sensatiοn. My aρple ipaԁ is noω
  deѕtrоyed and she haѕ 83 views.
  I know this is еntirely off topic but I had to ѕharе
  it with someone!

  teeter hang ups reviews

  (01 Nisan 2013 - 14:39)

  Ιt’s hard to find well-informed people on this topic, however, you sound like you know what you’re
  talking about! Thаnks

  cold sores

  (02 Nisan 2013 - 10:08)

  Thanks for finally writing about > WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları – WordPress Türkçe SEO Makaleleri.
  < Loved it!

  tempur mattress

  (02 Nisan 2013 - 14:12)

  Excellent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just too excellent. I really like what you have acquired here, certainly like what you are stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it wise. I can’t wait to read far more
  from you. This is really a great website.

  aspirin

  (19 Nisan 2013 - 17:15)

  S.aleyküm Ustat güzel bir konuya değinmissin ewet kalıcı baglantı ayarımı html yapmak istedim wordpress eklentisini indirdin kurdum özel yapı.html yaptım ama wp 2.sayfamdaki index almıs olan içeriklerim hata eror verdi bu konuda yardımcı olurmusunuz tskler

   Webmaster

   (22 Nisan 2013 - 23:43)

   Aleyküm selam Hocam, muhtemelen kullandığınız tema da sıkıntı var. Site adresini yazarsanız bi bakayım.

  Ömer Eravcı

  (21 Şubat 2014 - 13:10)

  tesekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir