WordPress’te etiketin SEO’da yeri.

WordPress sistemlerinin en güzel ve vazgeçilmez özelliklerinden biri etiketleme sisteminidir. Biliyorsunuz ki etiketleme sistemi yazınız ile alakalı bir çok link oluşturup, arama motorlarından gelen kullanıcıların oluşturulan linklerle sitenize girmelerine yardımcı olmasıdır.

Etiketleme sisteminin seoya etkisi nedir?

Bunun bir örnek ile açıklamak istiyorum. Cep telefonu Oyunları ile ilgili bir siteniz olsun ve o sitenizde “Street Fighter 3d Oyun indir”  başlıklı bir konunuz olsun. Arama motorları sitenizin sadece başlığı, linki ve içeriği ile ilgilenecek ve o konuyla alakalı tek bir link oluşturacaktır. Fakat etiketleme sistemini kullandığınız zaman o konuya giden bir çok alternatif yol oluşturacaksınız.

Wordpress Etiketlemenin Önemi

Şekile dikkatlice baktığınız zaman konunuza giden 4 tane yol bulunmakta ve bu yolların isimleri etiket 1, etiket 2, etiket 3 ve etiket 4’tür. Etiketleme sistemi kullandığınız zaman, yazınıza giden yolları arttırmış bulunuyorsunuz. Arama motorlarında gezen kullanıcılar, bu yolları kullanarak sitelerinize giriş yapıcaklardır. Ne kadar çok yol oluşturursanız, kullanıcıların konunuzu bulması o kadar kolay olacaktır.

Yanlız şu noktaya dikkat etmenizi istiyorum. Bazı tasarımcılar, konularına, konuları ile alakasız, sırf ziyaretçiler girsin diye onlarca etiket eklemektedirler. Yazınıza giden yolları oluştururken yani etiketleme yaparken, o etiketlerin mutlaka yazınız ile alakalı olmasına dikkat edin. Kendinizi arama motolarından gelen kullanıcıların yerine koyun ve etiketleminizi ona göre yapın.

Gelelim etiketlemenin 2. özelliğine. Etiketleme sistemi ile aslında bir nevi konularınızı da kategorilendirebilirsiniz.

Etiket ile Kategorilendirme

Yukardaki şekilde de gördüğünüz gibi, bir çok etiket ile bir içeriğe gidebilirken, 1 etiket ile de bir çok konuya gidebilirsiniz. Zaten wordpress sistemlerinin kullanılmasında yaygınlık göstermesinin en büyük etkenlerinden biri de etiketleme sistemi.

WordPress’te ne kadar etiket kullanmalısınız?

WordPress’te kullanabileceğiniz etiket sayısı hakkında bir çok görüş mevcuttur. Ben kendi deneyimlerime dayanarak sizlere ne kadar kullanabileceğinizi anlatacağım. Eğer wordpress siteniz yeni ise, –yeniden kastım 1 veya 2 aylık– bir yazınızda 10 taneden fazla etiket bulundurmamanızdır. Eğer etiketleme sistemini sitenizin kuruluşundan itibaren hep güvenle yaptıysanız, yani kullanıcılar yazınızda bulunan etiketler ile yazınıza ulaştığında, gerçekten o etiket ile alakalı içerik bulabildiyse, sınırsız sayıda etiket kullanabilirsiniz. Evet bunu iddia ediyorum bu şekilde yazılarınızda dürüst bir şekilde etiketleme sistemi kullandıysanız, artık tüm yazılarınıza, sınırsız sayıda yine dürüst şekilde etiket ekleyebilirsiniz. Zararı olduğunu düşünmeyi bir kenara bırakın, kat ve kat faydasını bile göreceksiniz.

Etiketleme sistemi ile herhangi bir sorunuz varsa, yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Yazar: Webmaster

1 thought on “WordPress’te etiketin SEO’da yeri.

    Chris

    (18 Mart 2013 - 06:14)

    Does your website have a caocntt page? I’m having problems locating it but, I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it expand over time.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir